Światowe premiery, ekologiczne technologie, rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną oraz gwarantujące optymalizację procesów w lakiernictwie – nadchodzące targi PaintExpo będą miejscem prezentacji najnowszej oferty najważniejszych graczy w branży lakierniczej, innowacji i trendów dla przemysłu lakierniczego, branży powłok przemysłowych i zabezpieczeń powierzchni z całego świata, a także okazją do osobistych rozmów z producentami na ich stoiskach wystawienniczych. Obecność na targach to możliwość zdobycia informacji z pierwszej ręki na temat nowych linii produkcyjnych, kabin i komór lakierniczych, systemów i urządzeń do lakierowania, systemów aplikacji, pistoletów natryskowych, farb i lakierów oraz technologii lakierniczych. Targi odbywać się będą tradycyjnie w Karlsruhe, w tym roku w dniach od 9 do 12 kwietnia. Bilety wstępu są już dostępne online na stronie organizatora.
Branża przemysłowych technologii lakierniczych coraz bardziej skupia się na rozwoju i implementacji zrównoważonych i energooszczędnych procesów. Trend ten znajdzie swoje odzwierciedlenie w prezentowanych przez tegorocznych wystawców rozwiązaniach i produktach. Między innymi dzięki energooszczędnym koncepcjom systemów lakierniczych, aplikacjom ciekłym gwarantującym oszczędność lakieru oraz nowoczesnemu oprogramowaniu, funkcjonowanie zakładów lakierniczych może liczyć na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym przyczynić się do realizacji idei zrównoważonego rozwoju. Wystawcy prezentować będą różne podejścia i rozwiązania technologiczne, których wspólnym celem jest stworzenie optymalnych procesów lakierniczych gwarantujących poprawę efektywności energetycznej, jednocześnie chroniąc tym samym środowisko.
Optymalizacja energetycznych instalacji lakierniczych
Producent instalacji AFOTEK z Bad Hersfeld zaprezentuje na targach PaintExpo biologiczny system oczyszczania powietrza wywiewanego z technologią „AFOTEK Clean“. „Obecnie na rynku dominują termiczne instalacje do spalania wtórnego, które zazwyczaj są ogrzewane gazem. Nasz opatentowany produkt oferuje do tego odpowiednik, który do rozkładu zanieczyszczeń, takich jak powietrze wywiewne zawierające rozpuszczalniki, potrzebuje bardzo mało energii. Rozkład w AFOTEK Clean odbywa się wyłącznie przez biologiczną oksydację“, mówi Kai Sinning, członek zarządu w AFOTEK.
Firma Eisenmann obserwuje wśród swoich klientów w Europie odchodzenie od projektów typu greenfield i zainteresowanie projektami typu brownfield. Są to inwestycje w modernizację i optymalizację energetyczną instalacji mających od 25 do 30 lat. W tym celu firma Eisenmann opracowuje indywidualnie dobrane rozwiązania, umożliwiające wprowadzenie istotnych oszczędności w zakładzie. Przykładem jest rozwój techniki transportowej, który stanowił ważny krok w kierunku skidless i bardziej energooszczędnej lakierni. W nawiązaniu do tego sukcesu powstał autonomiczny system transportowy dla całego procesu w lakierni pojazdów, VarioMover. Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest E-Cube – optymalna technologia suchej filtracji, stanowiąca odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie na alternatywne systemy do stosowanej do tej pory mokrej filtracji. Oferuje ona duży potencjał oszczędności energii, podobnie jak przeróbka kabin lakierniczych z działania z dopływem i odpływem powietrza na działanie z obiegiem zamkniętym. Z kolei rozwiązanie SmartOven zapewnia w procesie suszenia doskonały bilans energetyczny przy jednocześnie wysokiej jakości lakierowania. Możliwość wyboru między ogrzewaniem elektrycznym, gazem, olejem termalnym lub wodorem stanowi tutaj ważny czynnik zapewniający elastyczność ekonomiczną.
Zrównoważone źródła ciepła i nowoczesne oprogramowanie
Szwajcarski producent urządzeń e. Luterbach zaprezentuje na PaintExpo różne rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój w technologii lakierowania i lakierni. Fabian Luccarini, dyrektor generalny i współwłaściciel, widzi renesans starych źródeł energii dla istniejących pieców i instalacji: „Dużo mówi się o wodorze jako medium grzewczym. Jednak ze względu na parametry fizyczne istniejące piece i instalacje nie mogą zostać przebudowane i dostosowane do wodoru. Możliwe jest natomiast przesyłanie ciepła z centralnego źródła energii do miejsc jej zużycia za pomocą oleju termicznego. Takie rozwiązania są obecnie wprowadzane.”
Dalsze postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju i konserwacji predykcyjnej można znaleźć w firmie e. Luterbach w dziedzinie oprogramowania i IT. Na przykład portal IoT został jeszcze bardziej rozbudowany i w przypadku zaistnienia nieprawidłowości informuje o nich za pomocą predefiniowanych połączeń telefonicznych i komunikatów głosowych osoby odpowiedzialne. Sieć w czasie rzeczywistym można łatwo połączyć ze sterownikiem PLC na miejscu. Dane są przechowywane jako protokół MQTT przez okres do dwóch tygodni i nie są tracone nawet w przypadku awarii Internetu lub przerw w zasilaniu.
Optymalizacja procesów lakierniczych i zużycia materiałów
Innowacyjne lakiernie firmy SEHON oferują szeroką gamę produktów i usług dla zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska i wydajnych procesów lakierniczych. Prawie wszystkie realizowane przez firmę inwestycje budowy nowych lub modernizacji istniejących lakierni mają być energooszczędne, przyszłościowe i zrównoważone. W efekcie, dzięki temu lakiernie zużywają tylko ułamek dotychczasowego zapotrzebowania na energię lub nawet stają się samowystarczalne energetycznie. Tiemo Sehon (CEO): „Od ponad 40 lat ochrona środowiska, efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój są częścią naszej filozofii produktowej i korporacyjnej. O pozytywnych efektach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju informujemy naszych klientów na piśmie, jeszcze przed złożeniem zamówienia, bazując na dokładnych wyliczeniach oraz konkretnych danych i faktach. W ten sposób każda planowana inwestycja w zrównoważony rozwój może być przez nas precyzyjnie obliczona i może być sfinansowana z maksymalnych środków rządowych. Zawsze warto porozmawiać z nami o planowanej nowej budowie, przebudowie lub modernizacji technologii lakierni, procesów lakierniczych lub całej firmy.“ Na targach PaintExpo 2024 firma SEHON zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania dotyczące tematyki związanej z energią, jakością, efektywnością oraz ekonomicznością w lakierniach.
Firma WAGNER przedstawi na targach PaintExpo 2024 szeroką gamę rozwiązań w zakresie farb i proszków nakładanych na mokro. W przypadku nakładania farb na mokro firma kładzie nacisk na zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem oraz z oszczędnym wykorzystaniem rozpuszczalników, materiałów i energii. Oferowane przez firmę WAGNER produkty i systemy zwiększają produktywność w procesie powlekania dzięki prostej obsłudze i zoptymalizowanemu sterowaniu procesem. Szeroka oferta ręcznych i automatycznych pistoletów airless, aircoat i airspray charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością aplikacji i ekonomicznym wykorzystaniem materiałów. Nowa generacja wysokoobrotowych rozpylaczy do powłok rozpuszczalnikowych i wodnych odgrywa ważną rolę w realizacji wysoce zautomatyzowanych systemów lakierowania na mokro, a także w przypadku rozwiązań zrobotyzowanych, w których nacisk kładziony jest również na oszczędność zasobów. Rozwój ten jest wspierany przez aktualizacje technologii sterowania.
W przypadku pomp do lakieru mokrego firma WAGNER udoskonaliła proces spłukiwania. Na przykład wysokociśnieniowa pompa dwumembranowa Cobra została zoptymalizowana w taki sposób, aby znacznie zmniejszyć wymaganą ilość detergentu, a tym samym skrócić czas potrzebny na zmianę koloru. Dzięki wysoce wydajnym procesom systemy 2K firmy WAGNER przyczyniają się również do zmniejszenia śladu ekologicznego w procesie powlekania.
Światowe premiery
Firma Walther Trowal zaprezentuje po raz pierwszy swój nowy system Rotamat R 100 do powlekania elementów uszczelniających, wykonanych z elastomerów, powłokami ślizgowymi i dekoracyjnymi. Nowy system pokrywa trzy razy więcej części w jednej partii niż największy jak dotąd system z tej serii, informuje wystawca. Według firmy, jednym z bodźców do opracowania nowej maszyny była chęć niektórych lakierników kontraktowych do przetwarzania wielkoformatowych uszczelek płaskich w dużych ilościach w tej samej partii.
Na stoisku firmy OptiSense będzie można zobaczyć światową premierę: czujniki laserowe kątowe PaintChecker Line i PaintChecker o nowej konstrukcji, która eliminuje potrzebę dodatkowego mocowania obudowy. Oszczędza to czas podczas instalacji i upraszcza instalację. Według OptiSense, nowa generacja czujników jest bardzo odporna nawet w najtrudniejszych warunkach dzięki solidnej obudowie przemysłowej. Czujniki mają laser diodowy jako źródło światła, co ma zalety technologii półprzewodnikowej, takie jak długa żywotność, wysoka wydajność i absolutna odporność na wibracje.
Precyzyjne urządzenia i wydajne technologie
Na odwiedzających targi PaintExpo czekać będzie także wiele innych premier i atrakcji: na stoisku firmy Krautzberger będzie można na przykład poznać nowy DUO A 22. Automatyczny opryskiwacz umożliwia bardzo szybkie i precyzyjne czasy przełączania, a także doskonały wzór natryskiwania przy niskim nadmiarze natryskiwania i wysokiej wydajności materiału. Jak podkreśla Krautzberger, zalety te są realizowane dzięki nowemu sterowaniu przed i po powietrzu, innowacyjnym rozwiązaniom szczegółowym, niewielkiej wadze i systemowi dysz powietrznych.
Lakiernie Heimer i Industrial Air Technology zaprezentują m.in. jeszcze bardziej wydajną i oszczędzającą zasoby technologię systemową. Wystawca informuje, że udoskonalone komory spalania osiągają sprawność spalania na poziomie ponad 93 procent. Według Heimera obecne wyniki odzysku ciepła w obszarze technologii powietrza nawiewanego i wywiewanego kabin lakierniczych z obrotowymi wymiennikami ciepła i współczynnikiem odzysku ciepła powyżej 70 procent oznaczają znaczny wzrost wydajności.
Polska na PaintExpo
Bardzo interesująco zapowiada się oferta krajowych firm obecnych w tym roku w Karlsruhe. W gronie wystawców znajdują się ABC Colorex Sp. z o.o., Adal Sp. z o., AEREM Industry Sp. z o.o., Consus Sp. z o.o., EKO-BHL Sp. z o.o., Filters Engineering Sp. z o.o., Filtrilo Sp. z o.o., ECO-LINE Sp. z o.o., K.T.J. Kolor Sp. z o.o., NOVOL Sp. z o.o., Multichem Sp. z o.o., Stowarzyszenie Lakiernictwa Przemysłowego, NanoSphere Sp. z o.o., P.C. Systems Sp. z o.o..
Stowarzyszenie Lakiernictwa Przemysłowego będzie obecne na targach PaintExpo po raz pierwszy, a w jego ramach swoją ofertę zaprezentują firmy członkowskie. NanoSphere jest idealnym przykładem udanej ekspansji startupu. Firma powstała w 2019 r. z inicjatywy naukowców chcących przekuć potencjał tkwiący w grafenie w sukces biznesowy. W ciągu 4 lat obecności na rynku firma z małego startupu składającego się z czwórki założycieli przerodziła się w prężnie działające przedsiębiorstwo zatrudniające blisko 150 osób i notujące przeszło 20 mln zł obrotu rocznie. Pierwszym wdrożonym przez firmę NanoSphere produktem jest farba antykorozyjna – Andromeda, stosowana przez BMW, Mercedes, Volkswagen czy Ford jako powłoka zabezpieczająca elementy układu przeniesienia napędu. Firma Eco-Line Sp. z o.o. jest producentem wysoko zaawansowanych technologicznie linii lakierniczych, z 25-letnim doświadczeniem na rynku lakierniczym. Główną działalnością firmy jest projektowanie i budowa spersonalizowanych lakierni proszkowych w oparciu o własne, autorskie i opatentowane rozwiązania, zgodnie z najnowszymi trendami, z uwzględnieniem dokładnych wymogów technologicznych, przygotowania powierzchni, wymiarów detali oraz ochrony środowiska. Firma NOVOL Sp. z o.o. zaprezentuje podczas targów PaintExpo systemy produktów INDUSTRIAL adresowanych do klientów przemysłowych, producentów kontenerów, maszyn rolniczych, wagonów, naczep i autobusów oraz nowość – system farb maskujących dla przemysłu zbrojeniowego.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.paintexpo.de.