Rose_1482_Foto_Grubitzsch

Charakterystycznym elementem terenów targowych w Lipsku jest obecność współczesnych dzieł sztuki, które nadają im niepowtarzalny i niezapomniany klimat. Znajdują się tu prace znanych artystów, takich jak m.in. Isa Genzken, Martin Kippenberger czy Sol LeWitt.

 

Już przed Halą Szklaną goście witani są z daleka monumentalną  rzeźbą róży Isy Genzken, która powstała inspirowana powiedzeniem amerykańskiej pisarki Gertrude Stein „Róża to róża to róża“, i która nawiązuje do różnorodności znaczeń róży jako symbolu miłości, bólu i przemijania. Widziana z bliska przerośnięta metalowa róża Isy Genzken rozwija naturalistyczno-rzeźbiarski charakter i wydaje się ogromna, niemal groźna. Z metalową łodygą pod krwistoczerwonym kwiatem drażni swoją sztucznością. Róża umiejscowiona pośrodku symetrycznie zainscenizowanej perspektywy architektury szkła i stali stanowi kontrapunkt jako świetlisty plusk koloru i jednocześnie karykaturuje monumentalność Hali Szklanej.

 

Podczas spaceru po terenach targowych napotkać można wiele innych interesujących prac, których obecność łączy świat spotkań biznesowych i życia targowego ze sztuką i kulturą. Również w strefie wejściowej Hali Szklanej, w łącznikach pomiędzy halami i w samych halach zlokalizowane są instalacje, subtelne grafiki i malowidła ścienne. Polskim akcentem jest praca Stanisława Dróżdża znajdująca się we foyer hali numer 1. Na ponad 80 metrach długości białej ściany namalowane są w kolorze czarnym polskie słowa „odtąd” i „dotąd”. Aranżacja nie zna ścisłego rytmu, reprezentuje luźną sekwencję na ścianie foyer.